Srdja Popović

avatar

Nov 222010
 

Dragi prijatelji,

ovaj blog je, zahvaljujući Peščaniku, otvoren pre tačno nedelju dana.

Tim povodom, evo i male statistike sa sajta Peščanika: integralni tekst krivične prijave za oružanu pobunu je, do danas u 16h, otvorilo 8980 čitalaca. O ovoj temi su za sajt pisali Žarko Korać, Vesna Rakić Vodinelić, Vesna Pešić, Slobodan Beljanski, Tanja Tagirov i Goran Miletić, i njihovi tekstovi imaju ukupno 16977 čitanja, dok je zbirna čitanost tekstova koji su o ovoj temi prenošeni iz drugih medija na sajt Peščnika – 7305.

Drugim rečima, zbir čitanosti na sajtu Peščanika svih tekstova koji se tiču krivične prijave iznosi 33.262.

Ovaj naš blog je, od četvrtka popodne (18. novembra), kada je aministrator ukljucio “brojač”, ne računajući današnji dan, imao ukupno 5200 ulazaka (poseta), u proseku između 1500 i 2000 dnevno, i na njemu je do sada ostavljeno 945 komentara.

Svi poslati komentari su i objavljeni, osim jednog, u kome se na uvredljiv način govorilo o porodici Nebojše Bakarca.

Ove gole cifre pokazuju veliko interesovanje za tematiku kojom smo se bavili proteklih nedelju dana, ali i znatan stepen građanske odgovornosti i svesti. Međutim, ono što još više raduje, a to nije samo moja ocena, jeste izuzetan kvalitet diskusije koja se na blogu razvila. U današnjoj Srbiji to je vrlo retka pojava. I na tome vam se posebno zahvaljujem.

Dobili smo mnogo upotrebljivih informacija, argumenata, i linkova na razna korisna dokumenta, od novinskih tekstova, preko YouTube-ova i zvaničnih izveštaja o raznim događajima koji su relevantni za ovu temu.

Čini mi se da smo prilično iscrpli i tematiku a moram priznati i mene lično, jer sam se trudio da odgovorim na što veći broj komentara. Posledica je da smo počeli možda suviše da se udaljavamo od teme. S jedne strane, to mi je potpuno razumljivo jer je ovo pitanje povezano s mnogo širim, pa i najširim političkim kontekstom, koji sam po sebi izaziva frustracije i želju ljudi da o tim frustracijama progovore. S druge strane, baš zbog kvaliteta dosadašnje diskusije, dakle da se debata ne bi razvodnjavala, čini mi se da je vreme da ovde stanemo.

Mislim da je došlo vreme da damo šansu Specijalnom tužilaštvu, tim pre što odatle dolaze ohrabrujuće izjave Specijalnog tužioca kao što je bila ona da Tužilaštvo dolazi do novih saznanja “o ulozi pojedinih lica u pobuni”. Prema vestima koje kolaju, neka od tih lica dolaze i iz DSS-a i njihovog okruženja.

Odgovaraću na vaše komentare i pitanja do danas u 19h, a sam blog ce ostati otvoren za vaše komentare do sutra (utorak, 23. novembar) u 19h, dakle još 24h. Nakon tog vremena, komentarisanje više neće biti moguće ali će sadržaj bloga ostati otvoren za čitanje.

Naravno, ukoliko bude nekih značajnih napredaka u istraživanju ove teme, bilo sa strane Tužilaštva, bilo iz drugih izvora, blog ćemo ponovo aktivirati.

Još jednom želim da se zahvalim svima vama na učešću u diskusiji, Ceci Lukić i Svetlani Vuković što su nam ovo omogućili, svojoj saradnici na pomoći bez koje nikada ne bih postigao da odgovrim na tolika pitanja niti da nađem materijale na netu i u arhivama, kao i moderatoru na agilnoj moderaciji.

Vidimo se u budućnosti.

 Srdja Popović - 17:17
Nov 212010
 

Dragi prijatelji, tokom debate na ovom blogu bilo je pitanja zašto nam se ne pridruže i oni političari ili javne ličnosti koje sa nama dele želju i nadu da se rasvetle sve okolnosti oružane pobune iz novembra 2001, a time i same političke pozadine atentata na Premijera. Našem pozivu odazvala se dr.Vesna Pešić, česta gošća Peščanika, koja je za blog napisala izvrstan tekst u kome se osvrće na uvodni deo prijave – politički ambijent pobune.

 

M O Ž E M O

Vesna Pešić

U krivičnoj prijavi za oružanu pobunu, opisujući ambijent u kome se oružana pobuna dogodila, Srđa Popović s pravom govori o gotovo dramatičnom ideološkom sukobu između Zorana Đinđića i Vojislava Koštunice. Opis tog sukoba u krivičnoj prijavi nije mogao ići u detalje, mada i ovoliko je dovoljno da se shvati da se Đinđić i Koštunica nisu „svađali“ zbog liderskih sujeta i oko vlasti, kako mnogi misle. Jer šta bi drugo moglo biti, ako ne famozne sujete? Da je tako bilo, do atentata na Zorana Đinđića ne bi došlo. Radilo se o dve suprotstavljene vizije Srbije: one „manastirske“ koju je zastupao Koštunica i koja po svaku cenu mora sačuvati  zavetne misli o Kosovu i sprskom ujedinjenju, i one druge, Zoranove, o modernoj Srbiji koja se pridružuje evropskoj civilizaciji tako što će se konačno definisati srpska država i jednom zauvek rešiti srpsko nacionalno pitanje koje je dva veka vuče iz jedne do druge Nedođije. Na ovu suštinsku razliku o putu kojim Srbija treba da ide, nadovezivale su se i sve ostale, od kojih vredi  naglasiti Koštuničin odijum prema zapadu i Evropi, i Đinđićevu gotovo opsesivnu nameru da Srbiju što pre smesti u Evropsku uniju.

Ideološke razlike između njih dvojice, svrstavale su za sobom sve institucije i sve važnije društvene grupe i ličnosti. Ja u tom svrstavanju vidim jedan široki krug zaverenika protiv Zorana Đinđića, čija je moć gotovo nemerljiva. Iza Koštunice su crkva, Akademija nauka, mediji, vojska, ključni deo državne bezbednosti (Crvene beretke), Miloševićeva porodica, poražene partije posle 5. oktobra, DSS i još po neka partija DOS-a, Rusi i Dobrica Čosić. Svi oni imaju razloga da se otarase Zorana Đinđića, jer i pored sve moći kojom raspolažu ne mogu da ga zaustave. Ako mu pođe za rukom da srpsko državno pitanje reši tako što će Srbija postati član EU i NATO, to bi bila ona tačka od koje više nema povratka, koja bi označila kraj večne borbe za nemoguću državu. Bela zastava samo što se nije zavijorila na prozorima svih tih moćnih institucija.

Ja bih ovaj ambijent kome je falilo toliko malo da Zoran odnese istorijsku pobedu, povezala sa dva presudna događaja: oružanom pobunom Crvenih beretki koju je Zoran ozbiljno shvatio i odlično razumeo kao pokušaj državanog udara, i sa atentatom kojim je trebalo sprečiti kraj „filozofije srpske istorije“ i izvršiti restauraciju starog načina vladanja i vratiti Srbiju na put koji ne vodi nigde. A šta je ta restauracija mogla biti sem da Koštunica, koji je 5. oktobra objavio kontinuitet sa starim režimom (čiji se je vođa u vreme atentata već nalazio u Haškom tribunalu), preuzme vlast u Srbiji. To se dogodilo. I to je bio slom Srbije, od koga se nismo oporavili. Od onda je krenula ova kilava evolucija kojoj kraja nema, i koju danas, kako kaze Ceca Lukić, doživljavamo kao belu smrt. Hladimo se, a da toga nismo svesni.

Ovaj blog se tome protivi. Okupio je toliko ljudi, za koje sam verovala da više nikada neće progovoriti, a oni su sveži i puni energije, kao da nam se vraća nada. Pitala sam se otkud to odjednom. Odgovor je dosta prost: Zoran Đinđić nije zaboravljen, živ je, potreban je i postao je deo naše kolektivne svesti da MOŽEMO.

 Srdja Popović - 10:21
Nov 182010
 

Nastavlja se lično vređanje i omalovažavanje podnosilaca prijave, gospođe Mile Đinđić i Dr Gordane Đinđić-Filipović, koje su, po g. Bakarcu, “neupućene, labilne i slabe”.

Nebojša BakarecGdin Bakarec pronalazi u podnošenju ove prijave zaveru u koju su uključeni: Boris Tadić, ministarka pravde Snežana Malović, Specijalni tužilac Mirko Radisavljević i “sudije izabrane po partijskom ključu, ključu političkih prijatelja advokata Popovića”. Radi se o “orkestriranom postupku”.

A “istina je jedna i jednostavna”, uverava nas g. Bakarec, “ni Koštunica, ni DSS, nisu umešani u protest JSO”. Gdin Bakarec je stvar presudio! O činjenicama, razlozima i dokazima navedenim u prijavi – ni reči.

Ako se pitate šta je razlog ovako duboke i široke zavere, gdin Bakarec će nam i na to odgovoriti u svom tekstu: sve je to zbog toga što Koštunica i DSS “ni danas ne prihvataju diktat Zapada, to je njihov jedini greh”.

Po mom mišljenju, glavni razlog za zabrinutost g. Bakarca i njegovog branjenika jeste sledeća izjava Specijalnog tužioca Radisavljevića, koju i sam citira: da je “došlo do pozitivnih koraka u rasvetljavanju tog događaja [oružane pobune], kao i o ulozi pojedinih lica u njemu.” Do nas su došli podaci koji potvrđuju ovu izjavu Specijalnog tužioca (nikad ne potcenjujte akustiku sudskih hodnika!), pa su verovatno stigli i do gdina Bakarca. Tako shvatam i njegovu izjavu da “bez obzira na odsustvo argumenata i činjenica, ovu lažnu krivičnu prijavu treba ozbiljno shvatiti”.

(Ovo je ujedno i odgovor blogeru koji je pitao da li znamo nešto više od onoga sto smo do sada naveli.)

Jedan od blogera (“legalista|”) je već uspešno izvršio dekonstrukciju osnovne linije odbrane g. Bakarca:

“Glavna odbrana koju Bakarec pruža Koštunici za nečinjenje (pored one o nadležnosti koju je Srđa Popović već oborio), u rečima gospodina Bakareca:
izložio bi državu rizicima suprotstavljanja dve oružane sile. Umesto toga Koštunica je postupio onako kako Ustav i zakoni nalažu, uz to i državnički mudro.

Znači Koštunica je postupio na način na koji je postupio iz nemoći da spreči oružanu silu koja je predstavljala itekako veliku opasost za državu, u vidu sukoba dve oružane sile. U odbrani Koštuničinih javnih komentara, Bakarec citira Koštunicu:

radi se o ljudima koji nisu ugrozili bezbednost države, osim kada je reč o funkcionisanju saobraćaja.

I o tom komentaru posle kaže:

njegov stav nije predstavljao ni opravdavanje ni podsticanje, već konstatovanje.

Tako da su ove dve ideje u potpunoj suprotnosti. Ili je Koštunica mudro postupio da bi sprečio sukob između vojske i oružane pobune, kao što gospodin Bakarec tvrdi u svojoj prvoj ideji, ili oružane pobune nije ni bilo i bezbednost države nije bila ugrožena.

Konstrukcija je vrlo jasna:
 ako A onda ne B, ako B onda ne A, tako da i jedno i drugo sigurno nije moglo biti, ali je možda ipak bilo ovo treće:

to što ne prihvataju diktat zapada jeste jedini njihov greh.

Da u stvari, gospodin Bakarec ovim kodiranim rečima želi da nam kaže da nije bilo ni A ni B već C, to jest da je Koštunica postupio tačno kako piše u prijavi i protivno ustavu, ali da je to sve bilo opravdano kao akt “ne prihvatanja diktata zapada”, odnosno kretanja ka pravnoj državi.”

Ali da pođemo redom: g. Bakarec tvrdi da oružanom pobunom nisu bili ugroženi bezbednost i ustavni poredak zemlje, iako ničim ne osporava da je tokom pobune “ta Jedinica izrikom otkazala poslušnost svojim starešinama, povukla sve pripadnike Jedinice u kasarnu u Kuli, isključila sve telefonske veze kasarne sa starešinama i spoljnim svetom, oduzela pripadnicima Jedinice mobilne telefone, povukla svoje pripadnike iz obezbeđenja zaštićenih ličnosti i obezbeđenja aerodroma Beograd i pod punim naoružanjem i uz upotrebu 24 borbena vozila marke Hamer, zaposela deo autoputa kod Centra «Sava» u Beogradu, i uz pretnju upotrebe sile ispostavila zahtev da Skupština Republike Srbije donese zakon o saradnji s Haškim tribunalom, zahtev da se smeni legalno izabrani član Vlade, ministar unutrašnjih poslova, kao i legalno postavljeni načelnik Službe državne bezbednosti i njegov zamenik, sa ciljem da stave Službu pod svoju kontrolu i onemoguće njeno zakonom određeno funkcionisanje, u čemu su i uspeli”, kako glasi opis radnje izvršenja krivičnog dela oružane pobune u krivičnoj prijavi, za šta se u obrazloženju nude i dokazi.

On osporava da je do ugrožavanja došlo koristeći se navodnim stenogramima sednica Vlade, iz kojih bi trebalo da proizađe neverovatan zaključak da je i sam Đinđić, kao i Koštunica, podržao pobunu protiv sopstvene Vlade.

Važno bi bilo znati:

– da je ove “stenograme” objavio je NIN, magazin koji je prednjačio u opstrukciji suđenja za atentat;

– da ih je pribavio i prokomentarisao njihov novinar Nikola Vrzić, šampion teorije “trećeg metka” (i mnogih drugih paranoidnih teorija), koji tokom celog postupka za atentat nije ni krio da je glasnogovornik odbrane atentatora;

– da su “stenogrami” objavljeni na 15-ak stranica formata A4, i da su cenzurisani izostavljanjem teksta na ravno 85 mesta, preko pet puta na svakoj stranici, često i usred rečenice;

–  da je RTV B92 pokušao da od generalnog sekretara Vlade, Dejana Mihajlova (isti onaj koji je tvrdio da Živković i Tadić znaju “ko su prave ubice”, a zatim na sudu priznao da je lagao “u žaru političke borbe”) sazna da li su stenogrami imali oznaku tajne, i ako jesu, na čiji obrazložen zahtev je Vlada Srbije tu oznaku skinula i u koje svrhe, ali do Mihajlova nisu uspeli da dođu;

– tako da je ostala nerazjašnjena činjenica ko je vršio rezove/cenzuru u tekstu, sam Nikola Vrzić ili ih je od Dejna Mihajlova dobio u već cenzurisanom obliku.

O ovakvom “dokazu” ni jedan sud na svetu ne bi uopšte prihvatio da raspravlja.

O tome šta se događalo na tim sednicama moglo bi se nešto saznati tek uvidom u originale zapisnika.

Na objavljivanje ovih neautentičnih “zapisnika”, promptno je reagovao jedan od učesnika sednice.

Citiraću ovde tekst sa sajta B92, od 6. jula 2007, pod nazivom “Navodni stenogrami u NIN-u”, tačnije odeljak pod naslovom “Korać: Čista manipulacija”:

Pitanje koje ostaje otvoreno jeste autentičnost stenograma koje je NIN objavio.

Potpredsenik Đinđićeve Vlade Žarko Korać, koji je bio na sednicama Vlade u vreme pobune JSO-a, kaže da je u pitanju čista manipulacija, koja ima za cilj odbranu Vojislava Koštunice.

Korać tvrdi da je Đinđić vrlo ozbiljno shvatio pobunu JSO-a i podršku koju im je Koštunica pružio. Bivši potpredsednik vlade kaže da jednog dela sednice nema uopšte u stenogramima i to na zahtev premijera.

“Zoran Đinđić je u jednom trenutku tražio da se prekine snimanje sednice Vlade, znači dvostruko se snimalo i tonski i stenogramski, i onda smo nastavili jedan slobodniji razgovor“, kaže Korać.

“On je bio svestan šta se dešava i nije želeo da to bude zabeleženo. Eto još jedan dokaz imate koliko je Zoran Đinđić bio pametan i koliko je video daleko. On je znao da će jednog dana neko da manipuliše time”, navodi Korać.

“Dakle ponavljam, pod punom odgovornošću, jedan deo sednice Vlade nije sniman i tu je Zoran vrlo ozbiljnu zabrinutost pokazao zbog toga što se dešava u vezi Jedinice za specijalne operacije”, kaže on.

“To je pokušaj da se još jednom skine odgovornost sa tadašnjeg predsednika Jugoslavije Vojislava Koštunice za podršku tom činu veleizdaje”, rekao je Korać.

“Đinđić je uputio umirujuću poruku Vladi Srbije, a bio je krajnje zabrinut oko Koštuničine podrške toj pobuni i smatrao je da odmah treba da ode u Kulu da pokuša da postigne kompromis kako bi se pobuna završila”, rekao je Korać.

On je poručio da stenogrami sa sednica Vlade Srbije ne bi trebalo da se objavljuju selektivno, već da svi budu dostavljeni svim građanima, uključujući one sa sednica vlade Vojislava Koštunice.
A reagovao je i LDP:

U istom tekstu, B92 i agencija BETA izveštavaju i o reakciji LDP-a na ove stenograme:

“LDP tuži Mihajlova za falsifikovane stenograme: U međuvremenu, LDP je saopštio da će zbog, kako se navodi, dostavljanja falsifikovanih zapisnika sa zatvorene sednice vlade povodom pobune JSO-a, tužiti Dejana Mihajlova, generalnog sekretara u Vladi Vojislava Koštunice.

Liberalno-demokratska partija navodi da je Mihajlov nedeljniku NIN dostavio falsifikovan tekst stenograma sa zatvorene sednice Vlade Zorana Đinđića.

U saopštenju je Mihajlov opisan kao “glavni oslonac medijske klike Vojislava Koštunice za proturanje lažnih vesti u javnost”, a NIN kao “ugledan mafijaški nedeljnik”.

“Cilj ove najnovije medijske ‘operacije’ Mihajlova i NIN-a je da se Koštuničinoj nespornoj izjavi podrške pobuni JSO ( ‘pa, i lekari štrajkuju u belim mantilima…’) nađe opravdanje i pandan u navodnim Đinđićevim rečima.

LDP je naveo da je Đinđić, naprotiv, rekao da nema razumevanja za pobunu “crvenih beretki”, te da “pripadnici specijalnih jedinica MUP-a Srbije mogu da daju otkaz, ako se ne slažu sa potezima Vlade”.”

Sudbina ove krivične prijave LDP-a nije poznata.

Međutim, nezavisno od svega ovoga, čak da Đinđic i jeste na toj sednici izgovorio ono što Vrzić citira, to je bez ikakvog značaja.

Prvo, zato što su ustavni poredak i bezbednost bili OBJEKTIVNO ugroženi na način naveden i obrazložen u krivičnoj prijavi i onako kako o tome, na sednici Vlade, iznose članovi Vlade Dušan Mihajlović,  Dragan Domazet, Žarko Korać, Vladan Batić, Momčilo Perišić, a kao što je ocenio i za to nadležan načelnik SDB, Goran Petrović.

Drugo, evetualna pogrešna procena samog Premijera ne bi tu ništa menjala na stvari.

Ali, nije se radilo o pogrešnoj proceni, radilo se o pragmatičnom političkom stavu. Ako si poražen (oružanoj pobuni nema ko da se suprotstavi) i nemoćan, nemoj to priznati, već, kako Đinđić odgovara članovima Vlade, treba “emitovati poruku da je sve u redu i da je sve pod kontrolom”, “bez daljih kvalifikovanja”. “U ovom trenutku, treba da spuštamo loptu.”

Kada mu Jozef Kasa na istoj sednici postavlja direktno pitanje: “Da li mi imamo snage da ih razoružamo, ja se zalažem da se ta Jedinica rasformira i nema dalje priče…”, Đinđić mu odgovara, i to je ključno mesto cele te sednice: “Nemoj da tražiš iskren odgovor.” Dakle, iz pomenutih razloga, svako razuman mora shvatiti da ništa od onoga što Đinđić govori na otvorenom delu sednice “nije iskreno”.

Pošto ga ostali ne razumeju, Premijer im daje na znanje da na otvorenoj sednici ne može otvoreno i iskreno da iznese svoj stav. Tada se sednica zatvara i u tom delu se njen tok više ne snima. Šta se dalje događalo prilično je jasno, a o tome bi mogli da svedoče, po potrebi, i sami učesnici sednice.

Po političkoj oceni samog Premijera, nije trebalo produbljivati krizu, moralo se kupiti vreme da se stvore uslovi (doneti zakon o Specijalnom tužiocu i sudu, svedoku saradniku, formirati Žandarmeriju, naći insajdera-svedoka saradnika) da bi postalo moguće ono što u tom trenutku nije bilo, a to je obračun sa Jedinicom.

S obzirom na sve navedeno, besmisleno je pozivanje na ono što je Đinđić govorio u toku te sednice. Prvo, irelevantno bi bilo i da je Đinđić pogrešno procenio stanje ugroženosti, a drugo, on ga je tačno ocenio ali na toj sednici nije govorio iskreno i otvoreno, već je kao političar, kako zna i ume, pokušao da uradi ono sto je jedino mogao – da ne prizna javno poraz i da pokuša da “kontroliše štetu”.

Meni se čini da gdin Bakarec sve ovo odlično razume. Nad nemoći Đinđićeve vlade DSS je i onda likovao.

I još samo jedna stvar koja se odnosi na nadležnost Koštunice i VSO-a da zaustave pobunu: Predsednik države je po funkciji i Predsednik Vhovnog saveta odbrane, njegova je dužnost bila da Savet sazove, a on to nije učinio. A i kako bi i zašto, kad VSO donosi odluke samo konsenzusom, a on sam je, već unapred, dao svoj glas: podržao je pobunu.

Da je gdin Bakarec pažljivo čitao prijavu, pronašao bi tamo citirane reči pobunjenika: (a) da su pobunjenici bili spremni da obustave pobunu “samo ako to Koštunica naredi” i (b) da izjavljuju da bi se smesta povukli da se vojska i pojavila. Odatle je jasno da bi već i sama javna osuda oružane pobune od strane Vojislava Koštunice bila dovoljna da pobuna bude prekinuta. A da ne govorimo o tome da je samo izrečena opomena pobunjenicima da vojska može biti upotrebljena takođe mogla biti više nego dovoljna da do upotrebe vojske zapravo i ne dođe.

Umesto svega toga, kao što je poznato, osumnjičeni Koštunica javno je podržao kako njihova lažna objašnjenja za samu oružanu pobunu tako i njihove političke zahteve.

 Srdja Popović - 15:51
Nov 152010
 

Dragi čitaoci bloga,

Zahvaljujući urednicama sajta Peščanika dobili smo jedinstvenu priliku da u integralnom obliku pročitamo krivičnu prijavu koje su podnele majka i sestra ubijenog premijera Zorana Đinđića a protiv ljudi za koje postoje osnovi sumnje da su novembra 2001. bili učesnici i saučesnici krivičnog dela oružane pobune. Dobili smo takođe priliku za javnu raspravu o samoj krivičnoj prijavi jer su uredinice Peščanika, izuzetno, ovom prilikom na svom sajtu dozvolile komentarisanje objavljenog sadržaja.

Razlog tome je sama tema. Ona se tiče jednog teškog krivičnog dela, čije okolnosti nisu nikada istražene i sa čijim posledicama živimo i danas. Oružana pobuna Jedinice za specijalne operacije nikada nije procesuirana, iz prostog razloga što je uspela. A uspela je zato što je imala političku, konkretnu i javnu, podršku stranke koja je od tog uspeha najviše i profitirala. Uspeh te pobune, po rečima samog tadašnjeg Specijalnog tužioca Jovana Prijića „ohrabrio je zaverenike da osnovnu ideju – osvajanje vlasti, forsiraju, ali sada na drugi način i drugim sredstvima“. Atentatom. Taj atentat je opet politički koristio onim istim ljudima kojima je koristila i oružana pobuna, to jest Demokratskoj stranci Srbije i osumnjičenom Vojislavu Koštunici, koji uskoro nakon atentata seda na zločinom upražnjeno mesto premijera srpske vlade. Dakle, oružana pobuna i sam atentat dva su tesno povezana događaja i dva tesno povezana zločina. Dva događaja povezana očiglednom uzročno-posledičnom vezom, istim umišljajem, i istim jasnim političkim ciljem.

Kriminalistička abeceda nalaže da isleđivanaje bilo kog krivičnog dela logično počinje od isleđivanja glavnog korisnika dela. To je operativno načelo poznato pod nazivom quo bono (kome delo koristi?). Naravno, ta prva i polazna sumnja nije dovoljna, nju je potrebno kritički ispitati, a zatim ili dokazati ili odbaciti (ako dokaza nema). To nije učinjeno tokom Sablje. Krivična prijava koja je pred vama upravo to i pokušava.

Mi vas pozivamo da u tome pomognete.

Posledice oružane pobune i atentata koji je ta pobuna pripremila bile su radikalne i sveobuhvatne. One su nam promenile život. Sve reforme i svi napori Zorana Đinđića da stvori nekakvu bolju budućnost opustošenoj zemlji koju je zatekao – zaustavljene su, a skromni početni uspesi tih napora poništeni su. Na prvom mestu, stavljene su (npr. takozvanom ustavnom preambulom) ogromne prepreke osnovnom cilju Đinđićeve vlade – ulasku Srbije u Evropsku uniju. Srušene su mnoge nade a zemlja je ponovo gurnuta u apatiju i rezignaciju.

Među stotinama hiljada ljudi koji su na dan sahrane odali poslednju poštu ubijenom Zoranu Đinđiću, sigurno i danas ima onih koji će poželeti da svojim komentarom na ovom blogu pomognu u naporima da se detalji i sve okolnosti ovog zločina konačno razjasne.


 Srdja Popović - 07:00